SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 6936078
nr 693 6078
Gräddkanna
silver, stämplar: Magnus Dahlqvist, Stockholm, 1827, höjd: 12. 5 cm, vikt: 111 g
Kondition: skadad, lagning
Utrop:
600 kr
Såld:
700 kr
måndag 18 april 2011
kl 19:19:08
650 kr
600 kr
18 apr
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver